Fråga
Hur läser jag Bibeln?
Leif Svensson

SVAR: Tack för din fråga. Av formuleringen förstår jag att du redan är en bibelläsare, men har en längtan efter att bibelordet ska få större betydelse i ditt liv.
Bibeln är inte vilken bok som helst. I Andra Timoteus brev 3:16 läser vi: ”Hela Skriften är utandad av Gud...”. Paulus beskriver hur Skriften är inspirerad av Gud, inte bara delvis, utan hela Bibeln. I Hebreerbrevet 4:12 läser vi att ”Guds ord är levande och verksamt.” I Första Tessalonikerbrevet 2:13 förtydligar Paulus skillnaden mellan Bibelns ord och andra ord: ”Därför tackar vi också ständigt Gud för att ni lyssnade till Guds ord i vår predikan och tog emot det, inte som människoord utan som vad det verkligen är: Guds ord, som också visar sin kraft hos er troende.”
Eftersom Bibeln är Guds levande ord till oss så är det viktigt hur vi förhåller oss till den när vi läser. Betraktar jag den som vanliga ”människoord” eller som Guds uppenbarade ord? Vårt förhållningssätt avgör om Bibeln blir en stängd bok för oss eller en öppen bok, ett ödmjukt hjärta öppnar Bibeln.
Jag vill ge dig rådet att läsa god litteratur om Bibeln som kan hjälpa oss att förstå det vi läser. Det finns inte så mycket på svenska men nyligen kom boken ”Bibeln Jesus läste” på förlaget Discursia av Bo-Krister Ljungberg. Den är en översikt över Gamla testamentet som förmedlar mycket värdefull kunskap och underlättar läsningen och förståelsen av Gamla testamentet, men ger också ljus över Nya testamentet. Det är viktigt att förstå det vi läser. Den etiopiske hovmannen i Apostlagärningarna 8 är ett exempel på det, han läste Jesaja 53 men förstod inte vad han läste. I hovmannens väg kom evangelisten Filippos som ställde frågan: ”Förstår du vad du läser?” Hovmannen svarade: ”Hur skulle jag kunna det om ingen vägleder mig?” Filippus blev den som fick hjälpa hovmannen att förklara Skriften och när hovmannen förstod kom han till tro på Jesus och ville genast bli döpt. Ju mer vi förstår det vi läser desto rikare blir upplevelsen av bibelläsningen och desto bättre förstår vi vem Jesus är för oss och desto starkare blir vårt lärjungaskap.
När Jesus talar om betydelsen av Guds ord så gör han det i liknelsens form. Han använder bilden av utsädet som sås i jorden. Rubriken i våra biblar är ”Liknelsen om såningsmannen” och vi finner den i Matteus, Markus och Lukas evangelium. I Markus 4:13 ger Jesus denna liknelse en särställning: ”Förstår ni inte den här liknelsen? Hur ska ni då kunna förstå några liknelser alls?” Guds ord som är det goda utsädet, de olika platserna som utsädet faller på är människohjärtat. Liknelsen förklarar att det finns mycket i ett människohjärta som vill hindra resultatet av sådden.
Sådden föll ”vid vägen och fåglarna kom och åt upp det.” Jesus förklarar detta med att Satan genast tar bort det ord som blivit sått i människan. Hur lätt är det inte att vi tillåter allt möjligt tankegods göra oss tvivlande på Guds ord. Ibland vill vi människor inte veta och har redan i förväg bestämt oss för att förkasta Guds ord.
”En del föll på stenig mark där det inte hade mycket mylla, och det kom snabbt upp eftersom det inte hade djup jord.” Jesus förklarar det med att en del tar emot ordet med glädje men utsädet förmår inte att gro och växa därför att myllan är för tunn. Blir det förföljelse eller lidande kommer en sådan människa på fall. ”En del föll bland tistlar, tistlarna sköt upp och kvävde utsädet så att det inte gav någon skörd.” Om detta säger Jesus att ”världsliga bekymmer, bedräglig rikedom och begär efter annat kväver ordet så att det blir utan frukt.”
Säkert kan vi känna igen oss i dessa exempel men det behöver inte betyda att det är hopplöst för oss. En tilltrampad och etablerad väg i åkern kan plöjas upp och bli värdefull åkermark.
En stenig mark kan med mycket arbete röjas och bli bördig jord, titta på de småländska åkrarna med sina stenrösen, de är en berättelse om detta. Det är lite annorlunda med tistlarna, de behöver ryckas upp med rötterna och ersättas med ädla grödor. Det är inte ett engångsarbete som med den upptrampade vägen eller stenarna utan ett återkommande arbete, något av ett livsprojekt, precis som kampen med vår köttsliga natur.
Men Guds goda avsikter är att vi genom bibelordet ska få välsignelse och växa till genom att så in det goda utsädet i hjärtats åker. Sådd och skörd sker ju inte samtidigt, att så har sin tid och att skörda har sin tid, men om vi sår in Guds ord i våra liv så får den helige Ande något att arbeta med i våra liv som leder till skörd ”trettiofalt, sextiofalt och hundrafalt.” Genom att läsa Bibeln går vårt kristna liv med vinst, det blir en god skörd för Herren, för andra och för oss själva.
Du undrar om det finns något särskilt sätt eller metod att läsa Bibeln på och nämner ”bibelmeditation” som ett exempel. För mig känns ”bibelmeditation” lite för konstruerat. För mig handlar bibelläsningen mer om relationen till Jesus som redan är etablerad och närvarande, det är för mig själva ingången i läsningen av Bibeln. Samtidigt vill jag säga att vi är olika som människor och det som passar för en kanske inte passar för en annan. Var och en måste finna sitt sätt. Ofta handlar det om hur man disponerar över sin tid. Morgonen kan vara bästa tiden för någon medan kvällen är det för en annan. Någon vill läsa ensam, andra tillsammans. Någon följer en bibelläsningsplan för att läsa igenom Bibeln på ett år, men man måste inte bestämma i förväg hur mycket man ska läsa. Det kan bli ett stressmoment och något man känner skuld för om man någon gång missar ett avsnitt. Bibelläsning kräver ett mått av självdisciplin men det hindrar dig inte från att använda din andliga frihet att läsa på det sätt som du trivs med. Det viktiga är att det goda utsädet blir sått i ditt hjärtas goda jord.